Już od kilku lat MMA konsekwentnie buduje swoją popularność na terenie naszego kraju. Duży udział ma w tym trend związany z powstawaniem organizacji freak-fightowych, którym bywa bardzo daleko od profesjonalizmu, a które mimo wszystko generują olbrzymie zasięgi. W związku z tym stanem rzeczy coraz więcej osób decyduje się na obstawianie MMA. My w tym zamierzamy jak najbardziej pomóc.

Które gale MMA cieszą się największą popularnością?
Polską scenę MMA można podzielić na dwa sektory – profesjonalny i amatorski. Ostatnie lata pokazały, że to ten drugi generuje największe zainteresowanie i po prostu przyciąga do siebie największe rzesze obstawiających. Jeśli chcemy obstawiać MMA na poziomie profesjonalnym, tak właściwie mamy do dyspozycji dwie organizacje – najpopularniejsze na świecie amerykańskie UFC, ale i polskie KSW, które uważane jest za najbardziej rozpoznawalne w całej Europie.
Znacznie większy wybór mamy w kontekście amatorskich, tak zwanych freak-fightowych organizacji. Tutaj do dyspozycji mamy powstałe z inicjatywy Wojciecha Goli i Michała “Boxdela” Barona Fame MMA, zainicjowane przez Malika Montanę High League, proponowane przez Marcina Najmana MMA VIP oraz zorganizowane przez Kasjusza Życińskiego Prime MMA. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej – stale bowiem pojawiają się nowe, coraz odważniejsze pomysły. Zawsze z większą lub mniejszą dozą innowacji (tak, jak GROMDA, w ramach której walki toczone są na gołe pięści).
ZOBACZ WIĘCEJ:
Jak skutecznie typować MMA?
Skuteczne obstawianie MMA rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania. U jego podstaw zdecydowanie leży poznanie jego specyfiki. Mieszane sztuki walki różnią się bowiem diametralnie nie tylko od sportów drużynowych (to oczywiste), ale też od bardziej klasycznych sportów walki. Dlatego też aby być skutecznym w ich typowaniu, powinniśmy podejść do tego skrupulatnie i drobiazgowo. Poniżej przedstawiamy kilka naszych porad, które z pewnością przyczynią się do wzrostu naszej skuteczności w obstawianiu.
- Poznajmy zawodników biorących udział w konkretnej gali. Każda gala MMA to inni zawodnicy, którzy biorą w niej udział (oczywiście w obrębie jednej federacji ci się powtarzają, występując w innych zestawieniach). Zapoznanie się z nimi to podstawa skutecznego obstawiania. Musimy poznać ich słabe i mocne strony, ocenić ich doświadczenie oraz przede wszystkim formę. Ta ostatnia jest zwykle budowana latami – jeżeli więc jest słaba, najprawdopodobniej nie ulegnie nagłej poprawie. Podobnie z formą dobrą – ta rzadko kiedy nagle diametralnie się zmienia.
- Zapoznajmy się ze statystykami. Dane statystyczne są w stanie powiedzieć bardzo dużo na temat stylu walki konkretnego zawodnika. Jeżeli najczęściej wygrywa on przez KO, można przypuszczać, że do takiego rozwiązania dąży. Jeśli często obala swoich przeciwników, zapewne to właśnie w parterze radzi sobie najlepiej.
- Zwracajmy uwagę na parametry fizyczne. MMA jest taką dyscypliną, w której często widzimy mierzących się ze sobą zawodników o zgoła odmiennych parametrach fizycznych. Mają one ogromne znaczenie w przebiegu każdej z walk i w wielu przypadkach definiują to, co dzieje się w oktagonie i jak podchodzą do siebie zawodnicy.
- Starajmy się wytypować walkę możliwe późno. Wczesne wytypowanie walki to możliwość sięgnięcia po lepsze kursy (choć to oczywiście jest loteria). Późne typowanie jest jednak znacznie bezpieczniejsze. MMA to dyscyplina, w której nie brakuje kontuzji – do większości z nich, paradoksalnie, nie dochodzi w trakcie pojedynków, a w czasie przygotowań do nich (na treningach). Kontuzja nie zawsze wyklucza zawodnika z udziału w walce – może jednak mieć kolosalny wpływ na jej przebieg.
- Poznajmy ustalenia co do konkretnej walki. Nawet jeśli cała gala odbywa się w formule MMA (wszystkie style walki dozwolone), zdarzają się takie walki, w których zawodnicy ustalają zasady, których zamierzają się trzymać. Małe czy duże rękawice, boks, brak obaleń – dobrze wiedzieć, jakimi zasadami będzie rządziła się dana walka zanim tak właściwie się ją przeanalizuje i obstawi.
Pamiętajmy, że MMA to dyscyplina bardzo zróżnicowana i szeroka. Nie rozpatrujmy więc jej jako całości, a raczej skupiajmy się na konkretnych galach. Te potrafią się różnić nie tylko zawodnikami, ale i zasadami, sposobem organizacji walk (nie musi ona odbywać się w oktagonie – historia pokazała między innymi przypadki walk w klatce rzymskiej) i wszystkim innym. Każdy z tych aspektów może i powinien mieć kolosalne znaczenie w czasie obstawiania.
Którzy bukmacherzy stwarzają najlepsze warunki do obstawiania MMA?
MMA jest dyscypliną na tyle specyficzną, że wymaga od nas przemyślenia w kontekście wyboru bukmachera do jego obstawiania. O ile bowiem większość profesjonalnych gali (jak wspomniane już przez nas UFC czy KSW) proponowane jest w serwisach internetowych praktycznie każdego z polskich bukmacherów, inne federacje lubią nawiązywać współprace z bukmacherami bazujące na ekskluzywności. Tak oto galę High League możemy obstawiać wyłącznie w Fortunie, a typy na Fame MMA jesteśmy w stanie realizować wyłącznie u bukmachera Betclic. Jako że obaj ci bukmacherzy online posiadają wyłączność na nie, to oni dyktują kursy i dostępne rynki. Są w końcu bezkonkurencyjni właśnie na ich polu.
Jeżeli chodzi o profesjonalne i nie sprzedawane na wyłączność wybranym bukmacherom federacje, te świetnie obstawia się u bukmachera STS. Jako najlepszy bukmacher na polskim rynku, proponuje on świetne kursy i możliwość sięgania po wiele mniej typowych rynków – na każdą z walk, a nie tylko na te najważniejsze w czasie danego wieczoru.
Najlepsi bukmacherzy online w Polsce, których wymieniliśmy powyżej, wdrażają do swojej oferty kolejne walki bezpośrednio po ich zapowiedzeniu, co daje nam odpowiednio dużo czasu na analizę, przemyślenia i zbudowanie własnego kuponu. Co istotne w przypadku walk freak-fightowych, wybrani bukmacherzy przyjmują zakłady również na to, czy dany pojedynek (zwykle jeszcze niezapowiedziany) tak właściwie się odbędzie. To z kolei przenosi obstawianie na zgoła odmienny poziom.